„Herosi Niepodległej” spektakl.

Dnia 9 listopada 2018 roku uczniowie wszystkich klas Niepublicznego Gimnazjum z Zbylitowskiej Górze oraz Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Zaraz po przyjeździe udali się do letniej Sali Koncertowej, gdzie przywitało ich Koło Teatralne Improwizacja, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Wystawiony przez aktorów spektakl pt. „Herosi Niepodległej”, opowiadał o trzech wielkich Polakach, którzy walczyli o Polskę. Przedstawienie rozpoczęło się sceną z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a następnie przybliżona została postać Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz jego żony Heleny.

W spektaklu zostały ukazane wizje i sposoby walki o odzyskanie suwerenności – wielkie nadzieje i rozczarowania, osobiste przeżycia oraz realia, z którymi na co dzień, tytułowi Herosi, musieli mierzyć się w walce o odbudowę Niepodległej Polski. Ukazana została również praca włożona w kształtowanie powojennej rzeczywistości – zarówno politycznej i gospodarczej, jak i kulturowej. Wielkie dzieło, jakim było odzyskanie niepodległości to efekt walki wielu pokoleń naszych rodaków.

Gimnazjaliści następnie zwiedzili posiadłość wielkiego polskiego kompozytora i artysty Ignacego Paderewskiego. Wyjazd do Kąśnej Dolnej, do Centrum Paderewskiego był wyjątkowo ciekawą formą lekcji patriotyzmu z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZmniejszoneDSC07912

ZmniejszoneDSC07915

ZmniejszoneDSC07935

ZmniejszoneDSC07944

ZmniejszoneDSC07966

ZmniejszoneDSC07967

 
Dane kontaktowePrzyjazne linki