Małopolska Galicyjska Jesień Literacka

Jesienne rozmowy poetów z młodzieżą ze Zbylitowskiej Góry na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych. Stały się nieodłącznym elementem kulturalnej imprezy, jaką jest Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka. W tym roku naszą szkołę postanowili odwiedzić: Kazimierz Burnat, Jan Dydusiak, Oksana Chukhlib, Maria Ludkevich.
Pan Kazimierz Burnat to poeta pochodzący ze Szczepanowic nad Dunajcem. Ponadto to tłumacz literatury, edytor, publicysta, dziennikarz, animator kultury, autor esejów, instruktor warsztatów literackich, juror konkursów, organizator lub współorganizator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Jego twórczość była i jest prezentowana w czasopismach i na spotkaniach autorskich w kraju i za granicą, w radiu i w telewizji. Jego dewizy życiowe to: pamięć o zmarłych – źródłem długowieczności; czynienie dobra- drogą do człowieczeństwa.

Pani Oksana Chukhlib urodziła się we Lwowie. Ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Drohobyczu im. Iwana Franki. Studiowała również dziennikarstwo na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym. Pani Oksana pracowała jako kierownik zespołu wokalnego dla dzieci „Zoretsvit”, który był zwycięzcą wielu konkursów. Była również korespondentem gazety „Ukraińskie słowo” i magazynu „PiK”, teleprogramu „Trasa Music”. Od 2013 roku pani Oksana pracuje w Departamencie Polityki Informacyjnej Lwowskiej Rady Miejskiej. Oprócz tego jest autorem serialu „Tuk, tuk, ja – maluk” i współpracuje z gazetą „Istoria plus”.
Pan Jan Dydusiak, poeta i prozaik, dziennikarz od ponad 30 lat mieszkającym  w Sydney. To twórca wielu utworów poetyckich i satyrycznych. To także były korespondent zagraniczny programu I – go Polskiego Radia Warszawa, „Gazety Krakowskiej”. To również autor wielu opowiadań i setek felietonów, reportaży.                            Pan Jan Dydusiak jest prezesem Polskiego Towarzystwa Literackiego w Sydney, członkiem Krakowskiego Towarzystwa Literacko – Twórczego, organizatorem akcji charytatywnych „Dzieci dzieciom” i „Przystanek Tsunami” w Sydney. Pani Maria Ludkevich to poetka, autorka książek pochodząca z Ukrainy. W przeszłości pracowała jako nauczyciel, dziennikarz. Obecnie jest redaktorem gazety „Galicyjska młodzież”. Aktywnie współpracuje z utalentowanymi, młodymi ludźmi..Wiele lat zarządzała stowarzyszeniem literackim „Grono”. Od ponad dziesięciu lat prowadzi pracownię literacką „Dzhereltse”, która zaprezentowała wielu młodych ludzi.Pani Maria Ludkevich to laureatka nagród literackich imienia Lesi Ukrainky, Shashkevycha, Pavla Tyczyny, Iryny Wilde, Dmitra Nytchenka. Otrzymała również Order Księżnej Olgi.
Polska i Ukraina to tegoroczne hasło Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. W związku z tym nasi podopieczni przygotowali dla naszych gości szereg niespodzianek. Uczniowie klasy III B stworzyli prezentacje multimedialne dotyczące obu państw, Angelika Przybyło zaprezentowała wiersz Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska”, natomiast Martyna Kula przedstawiła wiersz Teresy Zajewskiej „Na Ukrainie”.

Spotkania z poetami to znakomita okazja do tego, aby wysłuchać wierszy w wykonaniu samych autorów. To również czas, kiedy uczniowie mają szansę pochwalić się wytworami swojej pracy. Małgorzata Toczek i Weronika Krzyżak z klasy III A zaprezentowały wiersz autorstwa grupy teatralnej pod tytułem „Pani”. Również Aleksandra Czeczot z klasy III A miała okazję przedstawić utwór, który sama napisała. Młoda poetka nadała mu tytuł „Ukraina”. Uczniowie szkoły podstawowej natomiast recytowali wiersze o jesieni.
Przybyłym gościom, nauczycielom, uczniom bardzo spodobało się wykonanie piosenki „Tylko we Lwowie” przez uczennicę klasy II B – Elizę Gąsiorowską oraz uczniów klasy II A ( Józefa Strzesaka, Marikę Kawalerską, Zuzannę Dudzińską, Zuzannę Tadel, Justynę Wronę, Sandrę Wnękowicz). Ogromne wrażenie na przybyłych gościach zrobiła także dekoracja wykonana przez panią Irenę Dołową – Sajdak. W tym roku sala gimnastyczna zmieniła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w cudowny ogród. Pełno w niej było kolorowych liści, kasztanów i ziół.

Gromkimi brawami zakończył się występ Mariki Kawalerskiej, który zamknął tegoroczne spotkanie z poetami w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Uczennica zagrała na skrzypcach utwór „Time to say goodbye”.

p. K. Rygiel

MJL (1)

MJL (3)

MJL (5)

MJL (9)

MJL (11)

MJL (12)
Dane kontaktowePrzyjazne linki