Młodzieżowe Debaty Obywatelskie.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły kolejny raz biorą udział w cyklu Młodzieżowych Debat Obywatelskich w stylu oxfordzkim, organizowanych przez ZSO nr 2 w Tarnowie.

Prowadzenie debaty metodą oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania oraz umiejętność krytycznego myślenia, a konieczność dostosowania się do reguł i ograniczony czas na wystąpienia zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi. Celem debaty nie jest dojście do konkretnych wniosków, a  jedynie sama wymiana poglądów i umiejętność logicznego i kulturalnego prezentowania swojego zdania.

Pierwsze spotkanie tegorocznego cyklu debat odbyło się 10 stycznia. Reprezentanci naszego gimnazjum, pomimo nieznacznej przewagi punktowej oponentów, świetnie spisali się w w debacie, której teza brzmiała: Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Uczniowie poczynili ciekawe refleksje na temat dziedziczenia cech, wychowania i socjalizacji oraz wielu różnych wpływów istotnych dla rozwoju człowieka, a sama dyskusja okazała się bardzo emocjonująca.

W ramach przygotowań uczniowie odbyli również szkolenie w warsztatach argumentacyjnych i nt. technik radzenia sobie ze stresem, które okazały się bardzo przydatne. Młodzież przyznała, że zarówno warsztaty jak i sama debata to doskonała okazja, aby sprawdzić się w roli mówcy i poćwiczyć panowanie nad tremą w czasie publicznych wystąpień.

Dla młodzieży stojącej u progu dorosłości to szczególnie cenne doświadczenie, uczące aktywnego udziału w społeczeństwie obywatelskim.

Teza kolejnych rozgrywek z udziałem reprezentacji naszego gimnazjum w lutym to:

Rozwój technologiczny przyczynia się do pogorszenia stosunków międzyludzkich.

Dyskutantom życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach!

K.Burnat

D (1)

D (3)

D (4)
Dane kontaktowePrzyjazne linki