Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic.

5 grudnia 2017 roku uczniowie klas trzecich Niepublicznego Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze wraz z wychowawcami: panią Katarzyną Rygiel i panem Zbigniewem Świętkiem udali się na wycieczkę do Oświęcimia. Miała ona na celu ukazanie okrutnego losu, który spotkał w tym czasie ludzi. Na bramie otwierającej wejście do obozu zagłady widniał napis „Arbeit macht frei”, co znaczy „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Trafiającą do obozu ludność zawsze czekała śmierć. Głód, złe warunki, liczne epidemie chorób, praca ponad siły były codziennością osób znajdujących się w obozie Auschwitz – Birkenau. Przez całą wycieczkę uczniom towarzyszyła zaduma i skupienie. W miejscu pamięci młodzież chwilą modlitwy oddała hołd poległym.

Następnie uczniowie udali się do Wadowic, gdzie mieli okazję zwiedzić mieszkanie wybitnego Polaka – Papieża Jana Pawła II. Pani przewodnik przybliżyła im wszystkie okresy w życiu Karola Wojtyły. Pamiątki i rękopisy zrobiły na młodych ludziach ogromne wrażenie.

Bez wątpienia każdy z uczniów zapamięta tę niezwykłą lekcję historii. Skłoniła ona wszystkich uczestników wycieczki do refleksji i przemyśleń dotyczących strasznego losu, który spotkał niewinnych ludzi.