XXV MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA W ZBYLITOWSKIEJ GÓRZE

OBCHODY JUBILEUSZOWEJ XXV MIĘDZYNARODOWEJ GALICYJSKIEJ JESIENI LITERACKIEJ  W ZBYLITOWSKIEJ  GÓRZE

POLSKA-UKRAINA -JEDNYM GŁOSEM

Pod takim hasłem odbywały się  poetyckie spotkania  w ramach jubileuszowej XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.  Elementem wyróżniającym tę wspaniałą kulturalną imprezę jest to, że to poeci wędrują do czytelników zgromadzonych w szkołach i bibliotekach rozsianych po Małopolsce i Pogórzu, docierając poza granice naszego kraju.  Jesień Literacka łączy ludzi z bardzo odległych kulturowo regionów, buduje mosty porozumienia. W tym roku poeci dotarli  na Ukrainę, a w naszej szkole gościli  twórcy z Ukrainy.

Na doroczny miting literacki w gimnazjum w Zbylitowskiej Górze przybyli znamienici goście:

• Krystyna Konecka -poetka i dziennikarka- -miłośniczka sonetu, autorka blisko dwudziestu książek poetyckich i reportażowych obecnie mieszkająca w Białymstoku;
  • Lidia Plakhtiy – organizatorka Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej na Ukrainie, która prezentowała młodzieży najnowsze tłumaczenie książki  Andrzeja Grabowskiego „Przygody Skrzata Wiercipiętka” na ukraiński. Dochody  uzyskane ze sprzedaży tej książki zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom dotkniętym wojną na Ukrainie.
  • Kazimierz Burnat – poeta, dziennikarz, animator kultury, który urodził się po sąsiedzku w Szczepanowicach, obecnie mieszka we Wrocławiu, to dzięki jego zaangażowaniu i jego kontaktom na Ukrainie udało się przygotować grunt dla Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej w tym kraju;
  • Jan Dydusiak – poeta, prozaik, dziennikarz- pochodzi z Tarnowa, ale od ponad 30 lat mieszka w Australii;
  • Andrzej Jackiw– kierownik artystyczny zespołu „Wysoki Zamek”, artysta akordeonista, który zachwycił wszystkich mistrzowskim wykonaniem na akordeonie klawiszowym Toccady D minor J.S. Bacha oraz prezentacją ukraińskich  ludowych  instrumentów  dętych  -„sopiłky”.

Uczniowie przygotowali dla naszych Gości szereg miłych niespodzianek-  piosenka „Wsiąść do pociągu” oraz  ”Modlitwa”- pieśń rosyjskiego barda Bułata Okudżawy w wykonaniu Marii Strzesak i Wiktorii Ludwy,  ,,Canon” Johanna Pachelbela wykonywał uczeń klasy IIa – Jakub Boryczko.

Stały i bardzo lubiany punkt naszych spotkań, w którym poeci dzielą się z nami swoją twórczością,  poprzedziła przygotowana specjalnie na tę uroczystość  prezentacja multimedialna poświęcona corocznym  jesiennym spotkaniom z poetami w Zbylitowskiej Górze.

To dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że od wielu lat uczestniczymy w tej wspaniałej imprezie służącej popularyzacji polskiej  literatury na świecie i   jeszcze raz chcielibyśmy  bardzo serdecznie podziękować naszym Gościom, za to, że mimo  mocno napiętego grafiku spotkań,  znajdują czas, by  przyjechać do gimnazjum w Zbylitowskiej Górze i  tak chętnie dzielą się z nami swoją  twórczością.

A. Bulanda

Tutaj reszta zdjęć.